Így csökkenthető az irodai energiafogyasztás 25%-kal / by Anikó Vígh


Egyértelmű cél már minden cég számára, hogy csökkentse az irodai helyiségek energiafogyasztását, és így persze a rezsiköltségek emelkedését is megfékezze. Ehhez viszont előbb két kérdésre kell választ találniuk:
1. Milyen technológia a legjobb megoldás?
2. Mennyit lehet nyerni egy ilyen energiahatékonysági beruházással?Az alábbi (megvalósult) projekt mindkét kérdésre választ ad.

 
 
 

Régi épület, nem hatékony klíma

A példánkban szereplő cég egy olyan irodaházba költözött, ahol a fűtést és hűtést emeletenként egy-egy nagy kültéri légkondicionáló egység biztosította. Az alapprobléma abból fakadt, hogy a klímaberendezések elosztása eredetileg egy olyan irodai elrendezés alapján történt, amelyet a beszerelés óta számos alkalommal átalakítottak. A nagy alapterületű irodákba eredetileg több fali termosztátot is felszereltek, amelyeket kézi vezérléssel is lehetett állítgatni. Ennek az lett az eredménye, hogy amikor néhányat a kollégák lejjebb állítottak vagy kikapcsoltak, más kollégák kompenzálásként a többi termosztátot tekerték fel vagy fordítva.

Egy ilyen rendszer alkalmazásakor a lehűlési és felmelegedési időszakok problémája is jelentkezik, amit az évszakváltások is befolyásolnak. Emiatt nem lesz megbízható a termosztátok hagyományos időbeállítása, és reggelente a munkatársak megérkezésekor pl. nem mindig lesz megfelelő a hőmérsékletet.

Az emberek általában kedvelik a vizuális visszajelzést és szeretik kontrollálni a dolgokat – főleg akkor, ha gombok nyomogatásáról van szó. A hőmérséklet-kijelzővel ellátott termosztátoknál is sokan szeretik manuálisan feltekerni a hőmérsékletet, ha azt szeretnék, hogy "gyorsabban" emelkedjen a hőmérséklet, pedig a termosztátok nem így működnek...

A kézi állítgatás ugyanis nem egy precíz, minden környezeti tényezőn és technikai paraméteren alapuló módszer, hanem csak egy-egy felhasználó érzékelésén múlik. Így például túl meleg lesz az irodában, egészen addig, amíg emiatt egy másik kolléga az iroda egy másik pontján drasztikusan le nem tekeri azt, hogy "gyorsabban” lehűljön a helyiség... Könnyen belátható, hogy ez hová vezet. Ráadásul ezzel energiát is pazarlunk és persze növeljük az rezsiszámlánkat is. A kézi beavatkozás tehát nemcsak megterheli a légkondicionáló egységeket, hanem kedvezőtlenül befolyásolja az irodai komfortérzetünket is. Erre megoldás az automatizálás.

 

Hogyan tudjuk az iroda fogyasztásának 25%-át megtakarítani?

Már eredetileg is az volt a fő meggyőző érv a Loxone-rendszer telepítése mellett, hogy általa csökkenthetők a rezsiköltségeink, ráadásul az Air vezetéknélküli eszközöknek köszönhetően gyorsan, vésés nélkül telepíthető.

A Loxone kínálatából már néhány eszközt beépítve is átlagosan 25%-os energiamegtakarítást értünk el.

A légkondicionáló rendszer 22 db beltéri egységből áll, amelyhez 2 db kültéri egység tartozik. Az irodaépületben az alábbi eszközök biztosítják a rendszer hatékonyabb vezérlését:

1 db LOXONE MINISERVER GO

1 db Cool Automation CoolMasterNet

2x Room Comfort Sensor Air

A CoolMaster segítségével csatlakoztak a kültéri egységhez, így a légkondicionáló rendszer beépített adathálózatán keresztül minden beltéri egységet egyedileg lehetett már vezérelni.

A CoolMasterNet Modbus IP alapú kommunikációs protokoll, így a LOXONE MINISERVER GO és a CoolMasterNet között egyszerűen, az irodai hálózaton keresztül tudnak kommunikálni.

A vezetéknélküli hőmérséklet-érzékelő LOXONE ROOM COMFORT AIR eszközöket az iroda kulcsfontosságú pontjain, a falra szerelve, a talajtól kb. 1,5 m magasságban, az egy légterű iroda közepén helyezték el. (Ha Önöknél jó helyen vannak, akkor egész egyszerűen le is cserélhetik azokat süllyesztett tápegységekhez csatlakoztatott LOXONE ROOM COMFORT SENSOROKKAL.)

 

Mennyit sikerült megtakarítani?

Lássuk, mi lett a végeredmény. Az egyszerűen telepíthető és hatékony Loxone eszközök használatával körülbelül a negyedével csökkent az energiafelhasználás. Átlagosan havonta 1200 kWh-val kevesebb áramot használnak, ami a jelenlegi átlagos, nem lakossági tarifával számolva több mint 200.000 Ft/hó megtakarítást jelent.

Mennyi idő alatt térül ez meg?

Persze nem mindegy, hogy megéri-e egyáltalán a befektetés. Ennek a Loxone automatizálási megoldásnak a hozzávetőleges összköltsége, a telepített eszközökkel és a kétnapos munkadíjjal 1.200.000 Ft volt.

Vagyis a jelenlegi áramár mellett ez körülbelül 6 hónap alatt térül meg. Ráadásul ezt a féléves időszakot követően a továbbiakban is megtakarítást fog eredményezni, mivel a technológia hosszú évekig megbízhatóan, szervizigény nélkül működik. (A Loxone minden eszközére minimum 2 év teljes körű garanciát ad.)

 

Hogyan működik a rendszer?

A Loxone helyiséghőmérséklet-szabályzása öntanuló algoritmus alapján jegyzi meg az egyes helyiségek teljesen egyedi felfűtési és lehűtési időigényének specifikumait, így biztosítva, hogy soha nem melegedjenek vagy hűljenek le túlságosan, és megakadályozza pl. azt is, hogy egy program túl korán vagy későn kapcsoljon be. A példában szereplő iroda korábban nem optimálisan működött, ezért módosítottáka légkondicionáló rendszer működési logikáját. Azóta sosem fordult elő, hogy munkaidőben bármelyik helyiség hőmérséklete 0,8 °C -nál jobban eltért volna a kívánt célértéktől, miközben az energiafelhasználást sikerült számottevően csökkenteni.


Készen áll arra, hogy a Loxone rendszert alkalmazza a költségmegtakarítást eredményező intelligens energiamenedzsment érdekében?

Akár saját magánál, akár az ügyfeleinél szeretne Loxone rendszert telepíteni, keressen bennünket bizalommal!